Aktualności: Nowa ustawa o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2022 r. poz. 2206) Ustawa wchodzi w życie z dniem 28 kwietnia 2023 r.

Jakie kary grożą za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?


Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowym dokumentem dla nieruchomości sprzedawanych, wynajmowanych oraz nowo wybudowanych. Jego brak może skutkować konsekwencjami prawnymi i finansowymi dla właściciela lub zarządcy budynku.

Jakie kary grożą za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?

  1. Grzywna za brak świadectwa przy sprzedaży lub wynajmie
    Zgodnie z ustawą o charakterystyce energetycznej budynków, właściciel nieruchomości, który nie dostarczy ważnego świadectwa energetycznego nowemu właścicielowi lub najemcy, może zostać ukarany grzywną. Kwota może sięgać do kilku tysięcy złotych, a jej wysokość ustalana jest przez sąd.
  2. Odpowiedzialność notariusza
    Notariusze mają obowiązek poinformować strony transakcji o konieczności przedstawienia świadectwa energetycznego. Jeśli dokumentu nie ma, akt notarialny nie powinien zostać podpisany. Aktualne przepisy uniemożliwiają zawieranie transakcji sprzedaży mieszkania bez ważnego świadectwa. Obecnie nie jest możliwa praktyka stosowana we wcześniejszych latach, gdzie notariusz tylko informował o konieczności sporządzenia świadectwa, a strony umawiały się, że będzie sporządzone po zawarciu aktu notarialnego. W praktyce strony się rozchodziły i kupujący często zostawał bez świadectwa energetycznego. Niezależnie od sytuacji i postawy notariusza, kupujący zawsze może dochodzić swoich praw i żądać dokumentu od sprzedającego.
  3. Sankcje dla zarządców budynków wielorodzinnych
    Spółdzielnie mieszkaniowe, które nie sporządzą świadectw energetycznych dla lokali mieszkalnych i usługowych, których są właścicielem i które wynajmują osobom trzecim, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności administracyjnej. Organy nadzoru budowlanego mają prawo nałożyć karę finansową.
  4. Obowiązek udzielenia informacji do sporządzenia świadectwa
    Zarządca budynku, zarówno z ramienia Wspólnoty Mieszkaniowej, jak i Spółdzielni Mieszkaniowej ma obowiązek udzielić właścicielowi lokalu wszelkich niezbędnych informacji potrzebnych do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Obejmuje to dane dotyczące izolacyjności budynku, źródeł ciepła oraz innych parametrów technicznych zgodnie z formularzem lub wzorem pytań sporządzonym przez audytora. Udzielić tych informacji zarządca ma niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni od złożenia wniosku przez właściciela lokalu. Nieudzielenie informacji lub celowe opóźnianie procesu może skutkować sankcjami administracyjnymi.
  5. Brak świadectwa w nowym budynku
    W przypadku nowo wybudowanych nieruchomości, inwestor ma obowiązek uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej przed oddaniem budynku do użytkowania. Jego brak może skutkować odmową wydania pozwolenia na użytkowanie. Świadectwo energetyczne jest jednym z niezbędnych dokumentów do uzyskania pozwolenia na użytkowanie w Nadzorze Budowlanym.

Kto kontroluje posiadanie świadectwa energetycznego?


Obowiązek posiadania świadectwa może być sprawdzany przez:

  • Organy nadzoru budowlanego – szczególnie przy nowych budynkach.
  • Notariuszy – przy transakcjach sprzedaży.
  • Najemców i kupujących, którzy mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Jak uniknąć kary za brak świadectwa energetycznego?


Aby uniknąć sankcji, warto:

  1. Zlecić wykonanie świadectwa uprawnionemu audytorowi – koszt dokumentu jest niższy niż potencjalne kary.
  2. Sprawdzić, czy budynek nie jest objęty zwolnieniem z obowiązku.
  3. Przygotować dokument przed sprzedażą lub wynajmem – najlepiej z wyprzedzeniem.

Podsumowanie

Brak świadectwa charakterystyki energetycznej może skutkować grzywną, odmową pozwolenia na użytkowanie budynku, a także roszczeniami ze strony kupujących i najemców. Warto zadbać o ten dokument, by uniknąć problemów prawnych i finansowych.

Ostatnie posty