Aktualności: Nowa ustawa o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2022 r. poz. 2206) Ustawa wchodzi w życie z dniem 28 kwietnia 2023 r.

Świadectwa energetyczne

Wiedza

Obowiązek wprowadzenie świadectw charakterystyki energetycznej budynków w krajach członkowskich Unii Europejskiej nakłada Dyrektywa 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy dotycząca jakości energetycznej budynków. Dyrektywa przewiduje wprowadzenie certyfikatów do dnia 4.01.2006r. z możliwością przedłużenia tego terminu o dodatkowe 3 lata dla krajów nie posiadających wykwalifikowanych ekspertów niezbędnych do wdrożenia Dyrektywy.

Dostosowanie wymogów Dyrektywy do warunków polskich umożliwia Ustawa z dnia 19 września 2007r. o zmianie ustawy prawo budowlane. Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009r. Do ustawy wprowadzono odpowiednie akty wykonawcze w postaci rozporządzeń, określających między innymi metodykę wykonywania świadectw enegetycznych, wzory świadectw oraz zakres kompetencji osób sporządzających takie dokumenty.

Ustawa przewiduje obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla:

każdego budynku oddawanego do użytkowania

każdego budynku podlegającemu zbyciu lub wynajmowi

budynku, dla którego w wyniku przybudowy lub remontu uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna

Świadectwa charakterystyki energetycznej sporządzane będą dla:

  • budynków
  • ich samodzielnych części
  • lokali mieszkalnych

Świadectwa energetyczne

Czym są?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument wydany przez upoważnionego specjalistę, który określa zapotrzebowanie energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji.

Zadaniem świadectwa jest ocena wielkości zapotrzebowania na energię wynikającą z przeznaczenia i standardu budynku oraz jego systemów instalacyjnych.

Wprowadzenie świadectw powinno:

  • zachęcić do projektowania i budowy budynków energooszczędnych;
  • zachęcić do poprawy cech energetycznych budynków istniejących;
  • być elementem w konkurencji rynkowej przy wynajmie i sprzedaży budynków;

Świadectwa energetyczne

Korzyści

Procedura przyjęcia zamówienia do realizacji jest prosta, jednak jest wymagane zebranie informacji dotyczących budynku, przegród budowlanych, sposobu ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, a w niektórych przypadkach również oświetlenia. Proponujemy następujące rozwiązanie:

Właściciel lub wynajmujący mają możliwość uzyskania ceny sprzedaży lub najmu odpowieniej do jakości budynku lub lokalu. Im wyższa klasa energetyczna budynku, tym większa możliwość uzyskania lepszej ceny budynku lub czynszu najmu lokalu.

Nabywca i najemca budynku lub lokalu mają wiarygodne i obiektywne informacje dotyczące zapotrzebowania energetycznego budynku lub lokalu. Tym samym uzyskują wiedzę na temat spodziewanych kosztów eksploatacji obiektu.

Deweloper lub wykonawca nowego budynku mają możliwość uzyskania lepszej ceny w przypadku wysokiej klasy energetycznej budynku. Należy mieć świadomość, że sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej powinno być traktowane nie tylko jako element wymagany przez prawo, ale również jako dokument potwierdzający wysoką jakość budynku lub lokalu. W przypadku budynków starszych o gorszych parametrach energetycznych może być impulsem do podjęcia działań termomodernizacyjnych zmierzających do zmniejszenia strat energii.